Świdnica

Świdnica to malownicze miasto położone w samym sercu Dolnego Śląska, perła śląskiego baroku, dawna stolica księstwa świdnicko-jaworskiego, słynąca z wyśmienitego piwa, pysznych pierników i tradycji kupieckich. Będąc w Świdnicy koniecznie trzeba odwiedzić:

Kościół Pokoju

Wizytówką Świdnicy jest XVII- wieczny Kościół Pokoju- obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO oraz na polską Listę Pomników Historii. Kościół ten jest uważany za największą drewnianą świątynię Europy. W swoim wnętrzu może pomieścić ok. 7500 osób. Jednocześnie jest to jeden z dwóch Kościołów Pokoju zachowanych na świecie. Drewniana budowla o konstrukcji szachulcowej wybudowana została na planie krzyża greckiego. Wnętrze kościoła zachwyca barokowym wystrojem, a na szczególną uwagę zasługują dwa zespoły barokowych organów. Do najcenniejszych elementów barokowego wyposażenia należy także jego główny ołtarz i ambona, a także loże rodowe zasłużonych mieszczan i władców ziemi świdnickiej. Kościół otoczony jest zespołem zabytków Placu Pokoju – są to, m.in.: dzwonnica, Dom Stróża, Plebania i zabytkowy cmentarz ewangelicki. Wszystkie budowle pochodzą z XVII wieku i są przykładem charakterystycznego budownictwa ryglowego. W Domu Stróża działa obecnie nastrojowa kawiarnia. Na cmentarzu ewangelickim spoczywa, m.in., konstruktor pierwszej rakiety tenisowej oraz dawny organista kościelny- uczeń J. S. Bacha. W Kościele Pokoju corocznie odbywa się Festiwal Bachowski.

Katedra świdnicka

Gotycki kościół z XIV w. z budzącym zachwyt barokowo-gotyckim wystrojem oraz wieżą o pięciu kondygnacjach i wysokości 101,5 m (najwyższą na Dolnym Śląsku a piątą co do wielkości w Polsce) stanowi punkt rozpoznawczy miasta. We wnętrzu szczególną uwagę przyciąga imponujący ołtarz główny, wzorowany na barokowym ołtarzu w paryskim kościele Van-de-Grace oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP, wzorowany na ołtarzu Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie. U podnóża Katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II poł. XVIII w. Dzięki inicjatywie Jana Pawła II w dniu 23 marca 2004 r. dawny kościół diecezjalny stał się Katedrą i siedzibą nowej diecezji biskupiej.

Wieża Ratuszowa

Po przeprowadzonej, w latach 2010-2012, odbudowie Wieża Ratuszowa znowu dominuje nad świdnickim rynkiem. Pierwsza wieża ratuszowa zagościła w Świdnicy już w średniowieczu. Przez kolejne wieki, ulegająca klęskom żywiołowym i wojnom, wielokrotnie odbudowywana wieża, w latach 1763-1765, zyskała swój najbardziej rozpoznawalny kształt. Zdobiła świdnicki Rynek przez 202 lata, aż do feralnego dnia 5 stycznia 1967 r., kiedy po wybiciu przez dzwon kwadransowy godziny 15.15, osunęła się na przyległe budynki. Budynek nowej wieży ratuszowej ma niemal 58 m wysokości oraz 10 kondygnacji. Obiekt ozdobił zegar, którego elementy widoczne na zewnątrz, wzorowano na oryginalnym wyglądzie sprzed zawalenia się wieży. Nowa wieża zwieńczona jest hełmem i iglicą z charakterystyczną kulą.

Muzeum Dawnego Kupiectwa

Powstało w 1967 r. w ratuszu, w nawiązaniu do tradycji kupieckiej miasta. Prezentujące eksponaty związane z historią kupiectwa: wagi, odważniki oraz aranżacje dawnego sklepu kolonialnego, apteki, domu wagi i urzędu miar.. W gotyckiej Sali Rajców znajdują się cenne malowidła z XVI w. przedstawiające Sąd nad jawnogrzesznicą, Sąd Ostateczny i Ukrzyżowanie. Zobaczyć tu można również makietę XVII- wiecznej Świdnicy oraz wiele interesujących eksponatów związanych z przeszłością miasta.

Rynek

Zabudowania starówki reprezentują ciekawą mieszaninę stylów architektonicznych (od renesansu aż po secesję) i doskonale dokumentują historyczne tradycje miasta. Niektóre z nich skrywają ciekawe historie i tajemnice. W kamienicy „Pod Złotą Koroną”, która przed wiekami pełniła funkcje hotelu, przebywali między innymi królowie pruscy, a także feldmarszałek Helmut von Moltke, w narożnym domu „Pod Hermesem”, na którego kopule stoi posąg boga kupców i złodziei – znaleziono skarb – monety z okresu wojny 30-letniej, a w niezwykle bogatej kamienicy przy ul. Kotlarskiej 1 mieszkał zaś bazyliszek. W mieście można też spotkać świdnicką astronom – Marię Kunic, która przysiadła na jednaj z ławek i spoglądając w niebo, dzierży w dłoniach swoje największe dzieło – Uranię Propitię oraz stado dzików, które rozgościły się na skwerze w pobliżu Pałacu Cystersów.

Na turystów decydujących się wybrać na miejsce postoju piękną Świdnicę, będzie czekał bezpłatny przewodnik miejski , który zabierze na wycieczkę po świdnickiej starówce. Dodatkowo będzie zwiedzić wieżę ratuszową, z której można podziwiać piękną panoramę miasta.