Dzierżoniów

Leżący u stóp Gór Sowich Dzierżoniów, stolica powiatu dzierżoniowskiego, wita wspaniałymi widokami gór na horyzoncie, stylowymi restauracjami, gościnnymi hotelami i ciekawymi zabytkami. Znakomite walory krajobrazowe (z jednej strony Wielka Sowa, z drugiej Masyw Ślęży) i dogodne położenie w pobliżu granic z Czechami i Niemcami oraz bliskość Wrocławia sprawiają, że miasto chętnie odwiedzają turyści krajowi i zagraniczni. Miasto posiada bogatą historię, a pamiątki z przeszłości znajdujące się na jego terenie sięgają czasów Piastów i Habsburgów. 

W mieście zachowało się wiele zabytków, które przyciągają uwagę swym majestatem. Można je zwiedzić m.in. przechodząc TRAKT SMOKA – trasę turystyczno-spacerową po najciekawszych miejscach Dzierżoniowa, która powstała z okazji 750-lecia miasta. 

Prowadzi ona po pięknych kościołach, unikatowych w skali kraju, średniowiecznych murach obronnych, XIX-wiecznej synagodze, historycznych kamienicach, Muzeum Miejskim, a przede wszystkim po zabytkowym ratuszu z XIV w. i wieży z tarasem widokowym, zabytkowym mechanizmem zegarowym oraz rekonstrukcją warsztatu menniczego. W mennicy w wieży ratuszowej można samodzielnie wybić dwie monety – pamiątkową oraz kopię halerza z 1352 roku z inicjałami MCR (Moneta Civitas Rychbach) na awersie i dolnośląskim orłem na rewersie. 

Wśród zwiedzanych obiektów sakralnych znajdziemy m.in. starszy od katedry w Notre Dame kościół św. Jerzego, patrona miasta. Jedna z pierwszych wzmianek (z roku 1258) dotyczących Dzierżoniowa odnosi się właśnie do tej majestatycznej budowli. Oprócz bogato zdobionych ołtarzy warto zwrócić uwagę na kamienną figurkę tajemniczej postaci na kościelnej wieży (to postać legendarnego fundatora kościoła, księcia Bolesława Kędzierzawego lub żebraka, który według legendy ufundował wieżę do wysokości, na której umieszczono figurę) oraz na fresk odnaleziony za barokowym ołtarzem z XVIII w. – to Matka Boska Dzierżoniowska, Matka Miłosierdzia – malowidło prawdopodobnie z początku XVI w.

Zwiedzając powyższe obiekty zabytkowe, nie sposób przegapić mosiężnych odlewów radioodbiorników (w skali 1:1) opowiadających o historii przemysłu radiofonicznego i jego wpływie na rozwój miasta. To TRAKT RADIOODBIORNIKÓW DIORA – trasa turystyczna, będąca zarazem ścieżką edukacyjną ukazującą dziedzictwo Diory. Obejrzenie rozmieszczonych w staromiejskim centrum Dzierżoniowa radyjek zajmuje około 30 minut. Polecamy rozpocząć w rynku przy budynku ratusza, gdzie znajdziemy Pioniera – pierwsze polskie powojenne radio. Na trasie poznamy też Ewę z 1969 r., Promyka z 1957 r., DML-301 z 1970 r., Pioniera U3 z 1952 r., Ramonę z 1961 r., Rytm z 1966 r., Sonatinę z 1957 r., Podhale z 1957 r., Poloneza z 1955 r., Kosa z 1960 r. 

Zainteresowanych historią Diory zapraszamy do Muzeum Miejskiego Dzierżoniowa, gdzie znajduje się bogata ekspozycja diorowskiego sprzętu i pamiątki z czasów świetności zakładów radiowych, a także stałe wystawy związane z miastem i regionem, bogata kolekcja cynowych żołnierzyków oraz interesujące wystawy czasowe.

W Dzierżoniowie na stacji kolejowej będzie czekał na chętnych przewodnik, który zabierze na wieże ratuszową, skąd będą mogli podziwiać piękną panoramę na Góry Sowie, masyw Ślęży oraz Dzierżoniów w całej jego okazałości. Będzie też okazja przejścia Traktem radiobornikó Diory i zobaczenia najciekawszych dzierżoniowskich zabytków.