Muzeum

Widok z lotu ptaka bocznicy kolejowej Muzeum Kolejnictwa na Śląsku

To duże – na skalę europejska Muzeum kolejowe – założone zostało w 2005 roku na terenie zabytkowej lokomotywowni z 1908 roku w Jaworzynie Śląskiej na Dolnym Śląsku. Muzeum położone jest na terenach kolejowych o powierzchni ponad 2 hektarów z zachowaną infrastrukturą kolejową, budynkami lokomotywowni oraz zapleczem technicznym.

Zbiory Muzeum Kolejnictwa na Śląsku tworzy ponad 150 pojazdów kolejowych z lat od 1880 do lat 70 XX wieku. Kolekcja obejmuje m.in. ponad 40 lokomotyw parowych produkcji niemieckiej, polskiej, amerykańskiej i angielskiej, lokomotywy spalinowe i elektryczne oraz zbiór wagonów a także kolejowe pojazdy specjalistyczne.

W dawnym budynku warsztatu parowozowni zorganizowane są całoroczne ekspozycje poświęcone historii kolei i kolejnictwa nie tylko w Jaworzynie Śląskiej, ale także w Europie i na Świecnie. Odwiedzający Muzeum zwiedzić mogą m.in. zrekonstruowane gabinety naczelników z 1930 i 1970 roku, gabinet Kolejowej Medycyny Pracy, Drukarnię PKP czy unikatową makietę kolejową w skali H0 wykonaną na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku wykorzystywaną jako pomoc dydaktyczna w szkole kolejowej.

W Weekendy i wybrane święta w Muzeum Kolejnictwa na Śląsku organizowane są przejazdy zabytkowym taborem po tzw. Trasie Parowozowej, wyjątkowej ścieżce edukacyjnej, której zwiedzanie odbywa się w czasie przejazdu wagonem prowadzonym przez zabytkową lokomotywę spalinową (np. lokomotywę Deutz OMZ117R z 1940 r., 410D-51 z 1975 r. czy 409Da-1 z 1965 r.) lub parową – polski parowóz TKt48-18 z 1951 r. (jedyny sprawny normalnotorowy parowóz na Dolnym Śląsku).