Mikroprojekt. Wycieczki parowozem 2023

Projekt realizowany jest w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Glacensis oraz Programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska, pt.: ”Wycieczki parowozem po pograniczu polsko-czeskim”.
Program jest objęty umową o dofinansowanie nr Z.11.4.120/0.0/0.0/22_038/0003338.

Partner wiodący
Kraj Pardubický (CZ)

Partner mikroprojektu
Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska (PL)

Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w Žamberku (Republika Czeska). Fot. Julia Bachońska-Majerska

Informacje o mikroprojekcie

Wspólny projekt obejmuje organizację dwóch wycieczek przez granicę polsko-czeską a także wspólną promocję:
– przyjazd parowozu czeskiego do Jaworzyny Śląskiej – Czeski Express29.04.2023
wycieczka autokarowa do Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii w miejscowości Žamberk w Czechach – 20.05.2023.
Poniżej przedstawiamy szczegóły.

29 kwietnia 2023 r. – Czeski Express

Będzie to kontynuacja transgranicznych wycieczek parowozowych organizowanych w roku 2022.

Miłośnicy zabytkowych lokomotyw oraz sympatycy Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii oraz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku po raz kolejny będą mieli okazję przejechać się pociągiem parowym jadącym z Republiki Czeskiej przez Dzierżoniów do Jaworzyny Śląskiej. Uczestnicy wyjazdu wybiorą wcześniej miejsce docelowe i odpowiedni program. 

Trasa przejazdu:
Ústí nad Orlicí – Lanšperk – Letohrad – Jablonné nad Orlicí – Těchonín – Lichkov – Międzylesie – Bystrzyca Kłodzka- Kłodzko -Kamieniec Ząbkowicki – Ząbkowice Śląskie – Dzierżoniów – Świdnica – Jaworzyna Śląska – Świdnica – Dzierżoniów – Ząbkowice – Kamieniec – Kłodzko – Międzylesie – Lichkov – Těchonín – Jablonné nad Orlicí – Letohrad – Lanšperk – Ústí nad Orlicí.

Na podróżnych będą czekały dodatkowe atrakcje:
zwiedzanie Dzierżoniowa z Przewodnikiem: spacer po Rynku i wejście na wieżę Ratusza, z której roztacza się piękna panorama na Góry Sowie; zwiedzanie Młynu Hilberta oraz dawnej parowozowni wraz z ekspozycją taboru przyszłego Muzeum Kolejnictwa Śląskiego.
zwiedzanie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku – dla osób, które zdecydują się kontynuować podróż do Jaworzyny Śląskiej.

Organizatorzy: Region Pardubice w Republice Czeskiej.
Zapisy na wycieczkę będą odbywały się wyłącznie drogą elektroniczną – poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie Muzeum Kolejnictwa (więcej informacji w Aktualnościach bliżej wydarzenia). Ilość miejsc ograniczona, spodziewamy się, że w wyjeździe weźmie udział 500 osób zarówno z czeskiej, jak i polskiej strony.
Więcej informacji: https://vlaky.pardubickykraj.cz/

20 maja 2023 r. Wycieczka do Žamberka do Muzeum Dawnych Maszyn i i Technologii

Jest to wycieczka autokarowa organizowana specjalnie z okazji Dnia Otwartego Muzeum Dawnych Maszyn i Technologii. Wyjazd odbędzie się z Jaworzyny Śląskiej z przystankiem w Dzierżoniowie, uczestnicy będą mieli czas wolny na zwiedzanie rozległego terenu Muzeum oraz czas na posiłek i kawę w lokalnej kawiarni. Na miejscu czeka ich kilka „żywych” prezentacji maszyn parowych służących nie tylko do przewozu towarów i pasażerów, ale również do rąbania i cięcia drewna, do zasilania ciągów produkcyjnych oraz innych czynności technicznych.
Organizator: Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, maksymalna ilość uczestników – 100 osób.
Zapisy na wycieczkę będą możliwe poprzez formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie Muzeum Kolejnictwa (więcej informacji w Aktualnościach bliżej wydarzenia).