LUTY 2023 – Rozkład Jazdy

Wszystko na kolei ma swój specyficzny zapach, niepowtarzalny dźwięk. Pachnące olejem i drewnem tory, lokomotywy hamujące z przeraźliwym piskiem wśród dymu i kurzu,  stukocące koła podoczepianych do nich ciężkich wagonów.
Ten świat wciąga.
Oczywiście nie każdego, ale z pewnością MK czyli tzw. Miłośników Kolei, którzy tworzą liczną społeczność (szacowaną w Polsce aż na 20 tys. osób) – co zresztą widać w ilości chętnych fotografujących tabor podczas przejazdów pociągów a także w  liczbie stowarzyszeń przez nich zakładanych.

„Mikol“ o kolei wie wszystko. Miłośnicy mają absolutnego bzika na punkcie pociągów i wszystkiego, co z nimi jest związane.

Są wśród „mikoli” frakcje i specjalizacje: taborowcy, rozkładowcy, kolekcjonerzy, modelarze, wielbiciele wąskotorówek, lokomotyw normalnotorowych (jedni uznają prymat parowozów, dla innych liczą się nowoczesne elektrowozy czy spalinówki). 

Są fani pociągów dalekobieżnych i miłośnicy pociągów regionalnych. 

Wszystkich łączy jedno: przekonanie o wyższości transportu szynowego nad samochodowym.

 Drodzy Miłośnicy Kolei mali i duzi – to właśnie dla Was zaplanowaliśmy ten miesiąc! 

 Z miłości do kolei 

Walentynki 14 lutego
o godz. 14:00 zapraszamy na spotkanie online z naszymi pracownikami podczas, którego opowiedzą oni o swojej miłości do kolei. Będzie można posłuchać również naszego seniora – Kustosza Muzeum Zbyszka Gryzgota – najstarszego czynnego maszynistę w Polsce, posiadającego uprawnienia na wszystko, co jeździ po torach. 

Zaprosił on na to spotkanie swoich młodszych kolegów – maszynistów, mechaników oraz muzealnych przewodników – miłośników kolei, którzy odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania na forum. Zapraszamy entuzjastów i przyjaciół kolei na dyskusję o ochronie zabytków kolejowych, rozwoju branży oraz wymianie poglądów. 

Link do zapisu https://docs.google.com/forms/d/1PC1TVofEWjd2J3A2IZUGpvZV0NC7WTWxpasD32itdbI/edit

Archiwum Kolejowe Historii Mówionej 
Jest to projekt współtworzony z Samorządowym Ośrodkiem Kultury w Jaworzynie Śląskiej.

W piątek 17 lutego o godz. 15:00 w Muzeum Kolejnictwa odbędzie się spotkanie rozpoczynające pracę nad Archiwum Kolejowym Historii Mówionej.

Zapraszamy zatem nestorów kolejnictwa do siedziby Muzeum, na inaugurację cyklu spotkań, na których mamy nadzieję tworzyć Archiwum Kolejowe Historii Mówionej. Celem jest ocalenie unikalnych świadectw historii kolei, które przeminą wraz z czasem, gdyż jeśli nie będziemy zbierać i zachowywać wspomnień, to pewnego dnia znikną one na zawsze. Niezwykłe biografie zwyczajnych ludzi czekają na swoich odkrywców. Będzie to też czas na zwiedzanie Muzeum, poznanie się, wypicie wspólnej ciepłej herbaty przy piecu Majstra Warsztatowego Zbyszka Molendy. 

Konkurs fotograficzny  

Zadaniem uczestników jest sfotografowanie obiektu (linii kolejowej, stacji, obiektu inżynieryjnego, jednostki taboru itp.) związanego z koleją na Dolnym Śląsku. Zdjęcie musi być opisane: co przedstawia, gdzie znajduje się obiekt, datę wykonania, imię i nazwisko autora.  Przy ocenie prac jurorzy zwrócą szczególną uwagę na: walory artystyczne, warsztat pracy, technikę wykonania i kompozycję zdjęcia. Prosimy o nadsyłanie prac w jakości do druku w formacie A3, gdyż wszystkie fotografie zostaną umieszczone na specjalnej wystawie 'Kolejowy Dolny Śląsk na Fotografii’, a także opublikowane w mediach społecznościowych oraz stronie www. 
Pierwsze 3 miejsca nagrodzone będą nagrodami rzeczowymi. Zakres tematyczny konkursu obejmuje obszar obecnego województwa dolnośląskiego i wszystkie tereny określane historycznie mianem Dolny Śląsk.
Fotografie prosimy nadsyłać do końca lutego 2023 r. na adres mailowy: julia.bachonska@muzeatechniki.pl 

Regulamin konkursu dostępny jest do pobrania niżej: