Jaworzyna Śląska

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku
Zlokalizowane jest na terenie najstarszego węzła kolejowego na terenie Dolnego Śląska. Zajmuje teren ponad 2.5 ha otwartej przestrzeni. Na 3 km torów zgromadzono 150 zabytkowych pojazdów kolejowych – lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych dokumentujących historię techniki kolejowej w XIX i XX wieku.

Ozdobą jaworzyńskiej kolekcji jest zabytkowa, sprawna lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r., która wraz z zestawem 3 wagonów osobowych Ci / Bi z lat 20-tych XX wieku w wybrane weekendy przemierza kolejowe szklaki Dolnego Śląska, prowadząc pociągi specjalne dla wszystkich chętnych.

Żwirownia w Jaworzynie Śląskiej
Zbiorniki wodne powstałe wskutek wydobywania w tym miejscu latami glinek kaolinowych oraz żwiru. Miejsce rekreacji dla mieszkańców i raj dla wędkarzy.

Muzeum Techniki Rolniczej na Śląsku w Piotrowicach Świdnickich
Obecnie w obiekcie prowadzone są prace adaptacyjne kompleksu dworu i folwarku na cele planowanego Muzeum Techniki Rolniczej na Dolnym Śląsku. W remontowanych nieruchomościach powstaje „Żywy Folwark” – muzeum, w którym prezentowana będzie nie tylko historia rozwoju rolnictwa, ale także przedstawione będzie życie w gospodarstwach rolnych XIX i początku XX wieku.

W muzeum, po zakończeniu prac remontowych i adaptacyjnych funkcjonować będą: stodoły, chlewnie, stajnie, kurniki, spichlerz, kuźnia. Obiekty pełnić będą swoje pierwotne funkcje. Zobaczyć będzie można typowe dla historii śląskiego rolnictwa zwierzęta hodowlane. Na pobliskich polach uprawiane będą rośliny charakterystyczne dla gospodarki Dolnego Śląska z przełomu XIX i XX wieku jak len, konopie czy czerwień. Ważną częścią muzeum będzie ekspozycja maszyn stosowanych w rolnictwie w XIX i XX wieku.

Zespół pałacowo-folwarczny w Bagieńcu
Usytuowany w centrum wsi, w obniżeniu między niewielkimi wzniesieniami, otaczającymi wieś. Otoczony od wschodu i północy dużymi stawami hodowlanymi, od południa i zachodu łąkami i polami uprawnymi.  

Do pałacu można się dostać kamiennym mostem wybudowanym w miejscu mostu zwodzonego. Zachowały się m.in. XIX – wieczny kamienny portal, kartusz herbowy oraz pomieszczenia ze sklepieniami kolebkowymi. W pałacu gościło wiele znanych osobistości takich jak Johann Wolfgang Goethe czy Friedrich Bogislaw von Tauentzien.

Kościół pw. św. Jadwigi w Bolesławicach
Pierwsze informacje o nim pochodzą z 1318 roku. Zbudowany z kamienia w II połowie XIV wieku i przebudowany w początkach XVI wieku. Remontowany w latach 1836, 1926 i 1966. Murowany, jednonawowy, orientowany, z kwadratowym prezbiterium i z takąż wieżą od zachodu. W 1516 roku z północnej strony dobudowano kaplicę. Wnętrze nakryte sklepieniem krzyżowo-żebrowym i gwiaździstym. We wnętrzu uwagę przykuwa kamienne sanktuarium z 1515 roku, renesansowy obraz Madonny z XVI wieku oraz późnorenesansowy ołtarz główny z początku XVII wieku. Na zewnątrz znajdują się dwa krzyże pokutne. Kościół otoczony jest murem z XVII wieku.

Kościół św. Michała Archanioła w Milikowicach
Obiekt został wzniesiony prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Do obecnego wyglądu przekształcono go w wieku XV, nadając mu styl wczesnogotycki. W XVIII wieku podwyższono wieżę oraz zawieszono dzwony. W latach 1999 i 2002 kościół przeszedł kapitalny remont. W kościele warte uwagi są neogotycki ołtarz z drewna pochodzący z XIX wieku, ołtarze boczne i organy z 1879 r. W świątyni znajdują się relikwie I stopnia św. Jana Pawła II (kropla krwi wsączona w białe płótno) przekazane przez kardynała Stanisława Dziwisza.

Poniemiecki cmentarz ewangelicki w Nowicach
Obiekt z całą pewnością wart odwiedzenia. Jest wyjątkiem na mapie innych takich miejsc na mapie Polski. Wysprzątany, wszystkie cokoły i płyty poustawiane, usypane z ziemi groby, płyty z nazwiskami mozolnie odtwarzane z wielu kawałków. Na każdej mogile znicz i stroik ze sztucznych kwiatów. Wszystko to zasługa pochodzącego z Nowic mieszkańca Wałbrzycha – Józefa Rainsza. To on poświęca swój czas, ciężką pracę, by nie tylko dbać o czystość, ale też sukcesywnie restaurować to miejsce i płyty nagrobne. Wszystko po cichu, bez oczekiwania na pochwały. Jego praca trwa nieprzerwanie od 2007 r. Dodatkowo rejestruje każde rozszyfrowane nazwisko, datę urodzin czy śmierci. To niewątpliwie ogromnie wartościowa praca naukowa.

Organy piszczałkowe Schlaga w Pasiecznej
W kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Pasiecznej znajdują się zabytkowe organy. Ten czterogłosowy instrument został zbudowany przez znaną na całym świecie firmę Schlag & Söhne, która swoją siedzibę miała w Świdnicy. Pierwotnie organy były zainstalowane w dawnej kaplicy staroluterańskiej przy Friedrichstrasse (obecnie ulica Westerplatte) w Jaworzynie Śląskiej. W połowie pierwszej dekady XXI w. zostały wyremontowane i przeniesione do kościoła w Pasiecznej. 

Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Starym Jaworowie
Rzymskokatolicki kościół filialny parafii w Milikowicach. Zbudowany na przełomie XIII i XIV wieku. Reprezentował wówczas styl gotycki. W XVIII wieku (w latach 1706-1708) został przebudowany w stylu barokowym. Przed murem cmentarza kościelnego stają dwa stare kamienne krzyże monolitowe. Nie jest znany ich wiek ani funkcja. Na jednym znajduje się ryt miecza. Określane są jako tzw. krzyże pokutne. Jest to jednak hipoteza nie poparta żadnymi dowodami. Najbardziej prawdopodobne jest, że to krzyże cmentarne.

Kościół pw. Matki Boskiej Fatimskiej w Witkowie
Ta warta obejrzenia świątynia została zbudowana w 1909 r. dla tutejszych ewangelików. Po zakończeniu II wojny światowej, od 1945 r. kościół był nieużywany. Dopiero w latach 1993 – 1999 został odrestaurowany i przywrócony do funkcji sakralnej. Świątynia o cechach neogotyckich, neorenesansowych i ludowych architektury tyrolskiej.