Czeski Express – podsumowanie

Emocje i para opadły po sobotniej niesamowitej podróży w której udział wzięło prawie 500 osób. Pragniemy dziś wszystkim zaangażowanym w organizację pociągu serdecznie podziękować za to pomoc w organizacji tego wydarzenia. Przede wszystkim Muzeum starých stroju w Zamberku oraz województwu Pardubickiemu oraz polskim samorządam na trasie pociągu ( Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka, Kamieniec Ząbkowicki, Ząbkowice Śląskie, Dzierżoniów, Świdnica, Jaworzyna Śląska).

Znakomita organizacja przejazdu udała się dzięki przewoźnikom po stronie polskiej CARGO Master oraz czeskiej MBM Rail oraz transport wagonów polskich na granicę dzięki firmie Alza. Pociąg prowadzony przez parowóz 555.0153 z z Ústí nad Orlicí przez Letohrad i Dolní Lipkę przekroczył granicę przez Lichkov i Międzylesie, w Polsce przejechał przez Bystrzycę Kłodzką, Ząbkowice Śląskie, Kamieniec Ząbkowicki, Dzierżoniów i Świdnicę i dotarł do Jaworzyny Śląskiej. Pasażerowie pociągu dzięki znakomitej organizacji samorządów mogli zwiedzać poszczególne miasta z przewodnikami, a jednostki OSP zapewniły wodę do parowozu.

Przejazd realizowany był w ramach projektu „Wyjazdy parowe przez granicę czesko – polską”, na który planowane jest zabezpieczenie dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Euroregionu Glancensis.

Pociąg cieszył się wielką popularnością zarówno wśród pasażerów, jak również fotografów śledzących jego przejazd na kolejowych szlakach Dolny Śląsk. Efektem realizacji tego pociągu promocyjnego było również zacieśnienie współpracy między partnerami z Czech i Polski. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia.Już teraz możemy zapowiedzieć Czeski Express 3 września oraz wycieczkę amerykańskim schoolbusem z Jaworzyny Śląskiej 17 września na Dni Otwarte Muzeum starých stroju w Zamberku.