25 Listopada – Dzień Kolejarza

Kolejnictwo to najważniejszy element tożsamości Jaworzyny Śląskiej. Święto Kolejarzy przypadające 25 listopada jest polskim świętem obchodzonym od 42 lat w dniu wspomnienia św. Katarzyny Aleksandryjskiej – patronki kolejarzy. Muzeum Kolejnictwa w tym roku obchodzi je wyjątkowo uroczyście kilkoma wydarzeniami.                                                   

25 listopada o godz. 11 00 w Święto Kolejarza Kustosz Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, wieloletni pracownik PKP, maszynista Zbigniew Gryzgot zaprasza byłych i aktualnych kolejarzy na spotkanie z okazji Święta Kolejarza. 

Na spotkanie „Kolej łączy pokolenia” zapraszamy wszystkich – nestorów kolei, pracujących czynnie na kolei oraz młodych pasjonatów. Celem spotkania jest zainteresowanie młodych ludzi tematyką kolejnictwa. Wydarzenie odbędzie się na terenie historycznej lokomotywowni w Jaworzynie Śląskiej. 

W programie uroczystości: złożenia wieńca pod pomnikiem Św. Katarzyny,  powitanie gości, spotkanie wspominkowe, oprowadzenie po nowej wystawie prezentującą historię kolei i techniki kolejowej od XIX wieku do okresu PRL. W weekend 25-26 listopada zapraszamy turystów do zwiedzania Muzeum, przejażdżek po Trasie Parowozowej oraz uczestnictwa w pokazach zabytkowych maszyn na warsztacie.

Muzeum czynne w godzinach od 10 00 do 16 00*. 

*Kasa biletowa czynna do 15:30.