Witamy na oficjalnej stronie Muzeum Kolejnictwa na Śląsku, największego muzeum dokumentującego historię kolejnictwa na terenie historycznego Śląska.

Muzeum Kolejnictwa na Śląsku zlokalizowane jest na terenie najstarszego węzła kolejowego na terenie Dolnego Śląska. Zajmuje teren ponad 2.5 ha otwartej przestrzeni. Na 3 km torów zgromadziliśmy 150 zabytkowych pojazdów kolejowych – lokomotyw, wagonów i pojazdów specjalistycznych dokumentujących historię techniki kolejowej w XIX i XX wieku.

Misja Muzeum realizowana jest w formule żywego muzeum techniki, takiego które w swojej działalności wykorzystuje zabytkowe i sprawne pojazdy i urządzenia. We wszystkie weekendy w Muzeum organizowane są przejazdy zabytkowym taborem kolejowym.

Ozdobą naszej kolekcji jest zabytkowa, sprawna lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r., która wraz z zestawem 3 wagonów osobowych Ci / Bi z lat 20-tych XX wieku w wybrane weekendy przemierza kolejowe szklaki Dolnego Śląska prowadząc pociągi specjalne dla wszystkich chętnych.

Na co dzień w Muzeum spotkań można też inne sprawne pojazdy szynowe – m.in. unikatowe drezyny kolejowe Warszawa M20, najstarszą czynną lokomotywę spalinową w Polsce, Deutz OMZ 117R z 1940 r. czy polskie lokomotywy 409Da-1 czy 410D-51